دوره متوسطه اول دخترانه واحد 1 - مشهد
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  کدام بخش سایت نظر شما راجلب می کند؟

  خبرها

  نشریات

  مقالات

  از نگاه تصویر

  سایر بخشها

  مقالات دانش پژوهان ---> زلزله چیست؟ { - }

  زلزله

  هراز چند گاهي در گوشه اي از جهان ، زمين به ناگاه مي غرد و به لرزه در مي آيد و شكاف بر مي دارد ، لوله هاي آب و گاز و كابلهاي برق در هم مي شكنند ، ساختمانها فرو مي ريزد و آدمها در آوار آنها گير مي افتند و به هلاكت مي رسند . آنگاه ، بار ديگر همه چيز از تكان مي افتد و آرام مي گيرد

  در زمان هاي باستان مردم فكر مي كردند ممكن است زمين لرزه نتيجه خشم يكي از خدايان باشد . اما چه عاملي مي توانست تا بدين حد نيرومند باشد كه زمين را تكان دهد . دسته ديگر مي انديشيدند باعث اين كار خداي آتش است . زلزله اغلب در مناطقي اتفاق مي افتاد كه آتشفشان وجود دارد . آتشفشان آميخته اي از دود و شعله و گدازه هاي مواد مذاب را به بيرون پرتاب مي كند زمين لرزه همچنان رخ مي داد و جان انسانها را مي گرفت و كسي قادر نبود كاري انجام دهد .

  در روز 24 ژانويه 1556 زلزله اي ايالت « شن سي » چين را تكان داد كه تصور مي رود 830000 تن را كشته باشد . هنوز هم اين بدترين گزارشي است كه از مرگ و مير ناشي از زمين لرزه وجود دارد .

  در روز 30 دسامبر 1703 زمين لرزه جان 200000 تن را در ژاپن گرفت و در 11 اكتبر 1737 زلزله ديگر در كلكته هند 300000 تن ار به هلاكت رسانيد .

  از آن پس همه در اروپا به زلزله فكر مي كردند . دانشمندان در دهه نخست 1700 به مطالب بيشتري درباره انرژي و ساختمان زمين دست يافتند و اطمينان پيدا كردند هواي چنداني در زير زمين وجود ندارد . اگر هم داشت آنقدر انرژي نداشت كه بتواند سبب زلزله شود .

      ميچل يكي از دانشمندان دريافت در مناطقي كه آتشفشان وجود دارد زمين لرزه هاي فراواني رخ مي دهد . او مي دانست كه حركت ، يك شكل با اهميت از انرژي است . او فكر مي كرد حرارت ناشي از آتش فشانها ، انرژي زمين لرزه را تأمين مي كند .

    به گمان او احتمال داشت كه در عمق زمين آبهاي زير زميني داشته باشد . پس بخار در حال افزايش مي توانست صخره ها را به حركت در آورد و موجب زمين لرزه شود .

  سپس به فكر افتادند كه آيا راهي وجود دارد كه بتوان تكانهاي خفيف ناشي از     زلزله هاي كوچك و يا ناشي از وقوع زلزله هاي شديد در مناطق دور دست را رديابي كرد ؟

  زلزله نگاري چيست ؟

       در سال 1855 يعني يكصد سال پس از وقوع زلزله مرگبار ليبون ، براي نخستين بار چنين ابزاري ساخته شد و مخترع آن يك دانشمند ايتاليايي بنام « لوئيجي يا ليمه ري » بود اختراع او شامل يك لوله افقي با دو انتهاي برگشته بود كه قسمتي از آن با جيوه پر شده بود . هر گاه زمين تكان مي خورد جيوه از يك سو به سوي ديگر حركت مي كرد . اين نخستين « زلزله نگار » بود كه نامش از يك واژه يوناني به معني زلزله سنج گرفته شده است .

  زلزله چگونه بوجود مي آيد ؟

       وقتي دانشمندان به مطالعه دقيق گزارشات زلزله نگارها پرداختند ، دريافتند كه امواج زلزله با يكديگر تفاوت هايي دارد . بعضي امواج باعث لرزه در عرض مسير حركت و بعضي ديگر باعث زلزله در طول مسير حركتشان مي شود .

  آنها دريافتند امواج متفاوت با سرعت متفاوتي حركت مي كند . و هر چه مركز زمين لرزه دورتر باشد ، فاصله زماني ميان رسيدن يك موج با موج بعدي زيادتر مي شود . كسي كه پشت دستگاه زلزله نگار كار مي كرد مي توانست با توجه به اين فاصله زماني ، مركز زلزله را تعيين كند .

         درسال 1935 يك دانشمند آمريكائي بنام « چارلز فرانسيس ريشتر » با مجموعه اعداد يك تا ده توانست راهي ارائه كند تا بدان وسيله شدت زمين لرزه را نشان دهد . اين را درجه « ريشتر » مي نامند . و هر عدد كه بالا مي رود ، شدت زمين لرزه 31 بار بيشتر از زلزله عدد ما قبل آن خواهد بود . هنگامي كه به عدد 9 درجه ريشتر برسيم شدت زلزله معادل انفجار 200 ميليون تن تي ان تي مي باشد .

  اينك به بركت وجود زلزله نگار ، براي دانشمندان تعيين محل تمام زلزله هايي كه روي مي دهند ، امكان پذير شده است . از ظاهر امر چنين بر مي آيد كه تقريباً محل وقوع تمام زمين لرزه ها در شكافهاي بين قطعات قرار دارد .

  چرا با وجود آنكه زمين در زمان حال كمتر تكان مي خورد مرگبار تر و مخرب تر است ؟

  اما بايد دانست كه چگونه در برابر خطرات آمادگي كامل داشته باشيم . و بدانيم كه چرا در سالهاي اخير با وجود آنكه زمين بيشتر از گذشته تكان نمي خورد ، زلزله تا بدين حد مرگبار شده است آيا مي شود كاري كرد كه خطر را كاهش دهيم ؟

  مي توان دور از محلهائي كه در معرض خطر زلزله هستند زندگي كرد . اما از طرف ديگر بعضي از جاهايي كه در مسير زلزله قرار دارند بسيار براي زندگي مناسب هستند و مردم حاضر نمي شوند دور از آنجا زندگي كنند . پس اگر بناست مردم در محورهاي زلزله خيز زندگي كنند ساختمانها طوري بايد طرح ريزي شوند كه هنگام زلزله بجاي آنكه فرو بريزند ، بجنبند ، زيرا فرو ريختگي ساختمانها علت عمده كشتار مردم است .

  گفته مي شود درست قبل از آنكه زلزله اي روي دهد ، حيوانات بسيار ناآرام مي شوند . اسبها يكدفعه شروع مي كنند به برخاستن روي دوسم ودويدن به اطراف و علت ان اين است كه حيوانات در مقايسه با انسان از حواس تيزتري برخوردارند و علت آن نزديكي آنان به طبيعت هم باشد .

  و بهترين كار اين است كه فرصتها را از دست ندهيم و بمحض برخورد با علائم وقوع احتمالي زلزله در محلي ، همه آن را ترك كنيم در اينصورت اگر زمين لرزه روي ندهد ، مردم مي تواند دوباره به جاي خود باز گردند .

  منبع : زلزله سایت آفتاب

   

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 1686534 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد